- Przeprowadzono 33 akcje serwisowe przy udziale serwisów sieci MaXserwis i Nexus Auto oraz partnerów Motogama.
- Przebadano 1779 samochodów
- 7% badanych aut miało niesprawne amortyzatory
- 17% aut miało amortyzatory, które wykazywały cechy zużycia
- 76% aut przeszło test bardzo dobrze
- Dodatkowy wniosek: duża grupa pojazdów miała odchyłki od prawidłowego ciśnienia w ogumieniu.
124 auta na 1779 przebadanych miało niesprawne amortyzatory
W 17% samochodów wykryto zużycie amortyzatorów, które w świetle wyników badania było jeszcze akceptowalne, jednak wskazywało to na zbliżającą się konieczność wizyty w warsztacie.
124 samochody (7%) miało niesprawne amortyzatory, czyli wynik badania wskazywał na natychmiastową konieczność ich wymiany.
Po przeprowadzonej przez BILSTEIN akcji badania zawieszeń można wyciągnąć wniosek, że aż 24% samochodów wymaga wizyty w warsztacie w celu kontroli lub naprawy układu zawieszenia.
Wskazana kontrola ciśnienia w ogumieniu
Na co wpływa nieprawidłowe ciśnienie w ogumieniu:
- zły wynik badania amortyzatorów
- zwiększone lub nieprawidłowe zużycie opony
- niewłaściwe zachowanie się opony i zawieszenia podczas jazdy
- przyspieszone zużycie elementów zawieszenia w tym także amortyzatorów
- wadliwe działanie układów bezpieczeństwa i kontroli trakcji (ABS, ESP i podobne)
Dodatkowe wnioski:
- większość kierowców nie kontroluje ciśnienia w oponach lub kontroluje je sporadycznie
- niektórzy kierowcy ignorują wskazania układów TPMS
- w niektórych autach czujniki są uszkodzone, a komunikaty usterki są ignorowanedo zmniejszającego się z czasem ciśnienia w oponach kierowcy się przyzwyczajają
Jak badane są amortyzatory?
Badanie zawieszenia prowadzone jest na tak zwanym shocktesterze z wykorzystaniem metody EUSAMA, czyli właśnie metody mierzącej częstotliwość rezonansową. Płyta najazdowa na której stoi koło pojazdu wprawiana jest w drgania o amplitudzie ok. 6 mm z częstotliwością 24-25 Hz. Po wyłączeniu wymuszenia badana jest siła nacisku koła na płytę, której drgania stopniowo wygasają. Częstotliwość, przy której notuje się najmniejsze naciski to częstotliwość rezonansowa. Jeśli w trakcie badania koło oderwie się od płyty, wtedy mamy do czynienia z całkowicie niesprawnym amortyzatorem. Wskaźnik EUSAMA porównuje minimalną siłę dynamiczną przylegania opony do podłoża z siłą statyczną. Jeśli wskaźnik ten jest mniejszy od 20 % to mamy do czynienia ze zużyciem amortyzatorów kwalifikującym je do bezwzględnej wymiany.
100% tłumienia – niedościgniony cel
Na wartość wskaźnika EUSAMA wpływa jednak wartość ciśnienia w oponach. Zauważalne podczas badań było to, że kierowcy często nie kontrolują ciśnienia w oponach, a to wpływa na wynik badania amortyzatorów. Nieprawidłowe ciśnienie powoduje inne zachowanie się opony podczas jazdy i tym samym – podczas testu. Prawidłowość pomiaru zagwarantowana jest tylko po uprzednim skorygowaniu ciśnienia w oponach.
Andrzej Wojciech Buczek, IHR Warszawa – dystrybutor amortyzatorów marki BILSTEIN