Mercedesa Klasa E o symbolu W211 nie można jeszcze nazwać kultowym, ale na rynku samochodów używanych w Polsce cieszy się bardzo dużą popularnością. Kierowcy cenią w nim wysoki komfort jazdy, za którym kryje się pneumatyczne zawieszenie BILSTEIN. Wymiana zużytych modułów powietrznych jest prosta, pod warunkiem zachowania zaleceń producenta.
„W Polsce do dużej popularności „okularników” przyczynili się kierowcy taksówek, co też jest idealnym potwierdzeniem ich niezawodności w użytkowaniu. Z czasem dochodzi jednak do naturalnego zużycia części i podzespołów, ale wymiana modułów powietrznych nie wiąże się z astronomicznymi kosztami w porównaniu do tradycyjnych amortyzatorów” - mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce - „Dla mechanika montaż nowych elementów nie stanowi trudnego wyzwania pod warunkiem przestrzegania instrukcji i kolejności pracy. Przekonują się o tym uczestnicy naszych szkoleń technicznych, po ukończeniu których bez wahania poszerzają ofertę usług w swoich warsztatach.”
- Moduły powietrzne, podobnie jak w przypadku tradycyjnych amortyzatorów, wymieniamy parami, na tej samej osi.
- Każdy nowy element należy dokładnie sprawdzić pod kątem ewentualnego uszkodzenia w trakcie transportu, przed montażem trzeba ocenić stan techniczny pozostałych części (przewodów, sprężarki etc.), w przypadku śladów zużycia należy je wymienić.
- Podczas całej procedury wymiany modułów powietrznych należy postępować krok po kroku według załączonej do miecha instrukcji, a w przypadku korzystania z odpowiednie-go urządzenia diagnostycznego podawanych przez niego wskazówek.
- Bezwzględnie przed opuszczeniem kół samochodu na podłoże należy wstępnie napompo-wać miechy powietrzne.
- Właściwe i pełne napełnienie miechów powinno nastąpić po ustawieniu kół samochodu na stałym podłożu w uprzednio zmierzonej standardowej pozycji zawieszenia.
- Po napompowaniu miechów należy sprawdzić i ocenić ich kształt, jakiekolwiek deformacje świadczą o nieprawidłowej wymianie bądź uszkodzeniu elementu.
- Po wymianie miechów, podobnie jak przy tradycyjnych amortyzatorach, należy ustawić zbieżność kół i geometrię zawieszenia.