BILSTEIN inauguruje kolejny sezon przedwakacyjnych, plenerowych akcji bezpłatnej kontroli amortyzatorów. Pierwsze dwie odbyły się 15. i 16 kwietnia w Leżajsku oraz w Hrubieszowie. Przewidzianych jest jeszcze 18. Będą trwały do 12-go czerwca. Tegoroczny cykl zakończy specjalna impreza zamknięta - Camp Jeep w Świeradowie Zdroju.
Statystycznie ok. 7% aut ma niesprawne amortyzatory!
Przed badaniem - sprawdź ciśnienie!
To niezwykle ważna porada dla wszystkich kierowców, którzy wybierają się na okresowe badanie techniczne na SKP. Zbyt niskie ciśnienie sztucznie "poprawia" wynik i wskazuje na lepsze tłumienie masy resorowanej niż w rzeczywistości. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje natomiast obniżenie sprawności tłumienia.
Nieprawidłowe ciśnienie w ogumieniu wpływa na:
- zły wynik badania amortyzatorów
- zwiększone lub nieprawidłowe zużycie opony
- niewłaściwe zachowanie się opony i zawieszenia podczas jazdy
- przyspieszone zużycie elementów zawieszenia, w tym także amortyzatorów
- wadliwe działanie układów bezpieczeństwa i kontroli trakcji (ABS, ESP i podobne)
Większość kierowców nie kontroluje ciśnienia w oponach lub kontroluje je sporadycznie. Co więcej, sporo z nas ignoruje też wskazania układów TPMS, które miesiącami czy latami pozostają uszkodzone. Można zaryzykować stwierdzenie, że niektórzy kierowcy przyzwyczajają się do jazdy z niewłaściwym ciśnieniem w ogumieniu. To duży błąd. Niewłaściwe ciśnienie nie tylko wpływa negatywnie na pracę amortyzatorów czy zużycie opon, ale co ważniejsze, pogarsza także bezpieczeństwo jazdy.
Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny IHR Warszawa – przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce
Jak badane są amortyzatory?
Test amortyzatorów polega na sprawdzeniu częstotliwości rezonansowej, która występuje w pewnym zakresie przy sprawnych amortyzatorach. Gdy amortyzatory są niesprawne – rezonans koła trwa praktycznie cały czas, co oznacza, że tłumienie jest nieskuteczne, a nacisk koła na podłoże jest w tym czasie minimalny.
Badanie zawieszenia prowadzone jest na tak zwanym shocktesterze z wykorzystaniem metody EUSAMA, czyli właśnie metody mierzącej częstotliwość rezonansową. Płyta najazdowa, na której stoi koło pojazdu wprawiana jest w drgania o amplitudzie ok. 6 mm z częstotliwością 24-25 Hz. Po wyłączeniu wymuszenia, badana jest siła nacisku koła na płytę, której drgania stopniowo wygasają. Częstotliwość, przy której notuje się najmniejsze naciski to częstotliwość rezonansowa. Jeśli w trakcie badania koło oderwie się od płyty, wtedy mamy do czynienia z całkowicie niesprawnym amortyzatorem.
Wskaźnik EUSAMA porównuje minimalną siłę dynamiczną przylegania opony do podłoża z siłą statyczną. Jeśli wskaźnik ten jest mniejszy od 20 % to mamy do czynienia ze zużyciem amortyzatorów kwalifikującym je do bezwzględnej wymiany.